sobota, 4 grudnia 2021

Wiadomości

  • 23 komentarzy
  • 3895 wyświetleń

Rail Baltica. Pasażerowie zyskają komfortową stację Ełk

Lepszy dostęp do kolei w Ełku, wzrost poziomu bezpieczeństwa, poprawa komunikacji w mieście i sprawniejsze podróże na trasie Rail Baltica to planowane efekty inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. 

PKP dwa miesiące temu podpisało umowę za prawie 587 mln zł  na przebudowę stacji Ełk, przystanku Ełk Szyba Wschód oraz stacji Ełk Towarowy. Inwestycje w Ełku, to pierwszy etap robót na odcinku Białystok - Ełk, w ramach projektu "Prace na linii E 75 na odcinku Białystok - Suwałki - Trakiszki (granica państwa), etap I odcinek Białystok - Ełk”.


Pasażerowie zyskają komfortową stację Ełk
Wszystkie trzy perony zostaną podwyższone i poszerzone, co znacznie ułatwi dostęp do pociągów. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się łatwiej skorzystają z kolei. Na każdym z peronów będą windy. Zamontowane zostaną nowe wiaty oraz ławki. Czytelne oznakowanie i nagłośnienie ułatwią orientację na stacji. Dla osób niewidzących lub słabowidzących przewidziano ścieżki naprowadzające oraz oznaczenia w języku Braille’a. Antypoślizgowa nawierzchnia i jasne świetlenie zapewnią bezpieczne poruszanie się po peronach także po zmroku. Komunikację na stacji poprawi nowe przejście pod torami, które zastąpi obecne obiekty. Dzięki inwestycji dłuższy, szerszy oraz wyższy obiekt zapewni bezpieczny dostęp do kolei nie z jednej lecz obu stron stacji - również mieszkańcom osiedla Zatorze.


Stacja Ełk Towarowy
będzie mogła przyjmować pociągi o długości 740 m. Wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym umożliwią nowe urządzenia i systemy przewidziane w lokalnym centrum sterowania w Ełku. Inwestycja istotne poprawi warunki obsługi pociągów towarowych. Sprawniejsze będą przewozy pomiędzy Polską a krajami nadbałtyckimi. Wzrośnie znaczenie kolei jako ekologicznego, efektywnego środka transportu. 
W zakresie inwestycji w Ełku przewidziano m.in. wymianę ok. 45 km torów, sieci trakcyjnej oraz 118 rozjazdów. Wzrost bezpieczeństwa w ruchu kolejowym oraz drogowym zapewnią dwa nowe wiadukty kolejowe nad ul. Towarową i ul. Kolejową. Obiekty zastąpią przejazdy. Przyjęte rozwiązanie znacznie usprawni komunikację w mieście. Przebudowany zostanie wiadukt kolejowy nad ul. Suwalską; zmodernizowany zostanie most kolejowy nad rzeką Ełk.


Inwestycja planowana jest do końca 2023 r. Przebudowa stacji jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej z instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) - "Łącząc Europę".


http://www.rail-baltica.pl/aktualnosci

Za dwa lata ruszy remont linii kolejowej Białystok - Ełk. TVP3 Białystok 

 

 

Komentarze (23)

A u nas wiadukt po taniości

A my w GRAJEWIE, możemy sobie tylko pomarzyć. Panowie AKTYWIŚCI z nazwy DZIAŁACZE, POLITYCY, głośno krzyczeli aby dostać się na wymarzone stołki. I co wywojowaliście NIC, NIC, NIC. Zafundują tylko nam BETONIZACJE naszego centrum. Panowie OD BLOKOWANIA PRZEJŚĆ DLA PIESZYCH, walczyli o obwodnice i co NIC, NIC, NIC. WIELU Z NICH JUŻ sie rozkręca na portalach, przyklejając sie do osób, które w sprawach tego miasta chcą coś zrobić. Wasze miejsce jest juz w GIH-u.

A my w GRAJEWIE, możemy sobie tylko pomarzyć. Panowie AKTYWIŚCI z nazwy DZIAŁACZE, POLITYCY, głośno krzyczeli aby dostać się na wymarzone stołki. I co wywojowaliście NIC, NIC, NIC. Zafundują tylko nam BETONIZACJE naszego centrum. Panowie OD BLOKOWANIA PRZEJŚĆ DLA PIESZYCH, walczyli o obwodnice i co NIC, NIC, NIC. WIELU Z NICH JUŻ sie rozkręca na portalach, przyklejając sie do osób, które w sprawach tego miasta chcą coś zrobić. Wasze miejsce jest juz w GIH-u.

hhahha...możemy się cieszyć i być dumni, ze Ełk będzie miał komfortową stację PKP...ale co to nas grzeje?????.......kiedy będzie w Grajewie dworzec PKP???..kiedy dworzec jak w każdym przyzwoitym mieście, kiedy dworzec PKS ???...bo dziś nie ma nic !!!!!ach, jest stary, podobno zabytkowy budynek i wymienione za pól miliona okna....i więcej nic!!!!!!...pusto, głucho, i brzydko, po prostu nie ma dworca PKP ,ale pociągi kursują tylko, gdzie kupić bilet, gdzie oczekiwać na pociąg????.....wstyd!!!...

No to ladnie ELK dostaje to co chce, rozwoj setki kilomerow klejowych, obwodmice, a co Grajewo fige z makiem, problem jest z tunelem klejowym, trzeba zabetonowac centrum miasta dla TIRow, bo nie maja gdzie jezdzic. Dlatego pytam gdzie sa nasze wladze Miasta i Powiatu, BETON to jest rozwoj miasta Grajewo, ale wiadomo jak mamy BETON partyjny razem z poslem Andrusziewiczem i Gwiazdowskim, oni sa niewinni tylko ktos inny, przestancie zwalac na innych bo to wy rzadzicie i sa tego skutki bo to wy betonujecie Grajewo w samym jego centrum, a gdzie TUNEL DLA POCIADOW, a dla TIRow OBWODNICA ????. Inne miasta to potrafia a Grajewo czeka na MISKE RYZU.

A u nas monstrum pobudują hehe

Ja z szybkiej kolei w Ełku nie będę korzystała, bo nie widzę w tym sensu. Dla Grajewa ta kolej jest tylko kłopotem, najlepiej i żeby przebiegała za miastem.

No brawo ???? Białystok już 2 raz miał remontowany dworzec PKP Ełk ma i to nawet niezły a u nas lipa ludzie jak nie mokną to marzną na peronie jak już nic z tym nie można zrobić to chociaż postawić ludziom kontener w którym można było by się schronić

W Ełku wszystkie Dworce przebudują i całą infrastrukturę kolejową.. . A w Grajewie będzie chodnik między Szpitalną a Targową.. . Aha... Hihi..

Grajewski dworzec zamkną, a grajewiacy będą musieli jeździć do Ełku, żeby móc pociągiem pojechać gdziekolwiek. Smutne.

..oczywiście, brak komentarza !!!...a niby dlaczego nie podobał się Admin.??..nie chwalił Burmistrza, bo i za co??..za stacje w Ełku ? czy za brak dworca PKP w Grajewie !........tylko pochlebne komentarze ukażą się na burmistrzowskim e-grajewo , a tak dobrze by wiedzieć, co mieszkańcy tak naprawdę myślą o władzy !!!!!!

A w Grajewie zobaczymy tylko tynk odpadający ze ścian dworca. Skoro ZPW korzysta z bocznicy towarowej i większość problemów komunikacyjnych w mieście wynika z "przetok" dla nich właśnie, to mogliby poczuć się i w jakiś sposób pomóc w uruchomieniu dworca dla pasażerów?

Au nas nawet biletu nie ma gdzie kupić

Samorządowcy, weźcie się do roboty i chcemy wkrótce usłyszeć dobre wieści. W sensie dobre dla nas wszystkich.

Dlaczego w Grajewie wszystko dziadostwo nic porządnego nowoczesnego nie powstaje tyko strefy zieleni tragedia po co komu to? Jest park solidarności i wystarczy ..

Dlaczego tylko narzekamy. Sami możemy coś zrobić. Proponuję zrobić zrzutkę na kilka płyt paździerzowych i z tych płyt zbić jakąś wiatę, w której ludzie mogliby sie kryć przed deszczem i wiatrem.

Przy koncepcji pana Krzysztofa proponuję nazwę miasta Budy - Grajewo.

Krzysztof: a nie sądzisz, że państwo zabiera nam tyle podatków, że takie sprawy powinny być realizowane z naszych podatków na nie obywatele mają robić zrzutkę na płyty paździerzowe? Weź człowieku trochę pomyśl nad tematem. Jakiś niedzisiejszy jesteś, albo nie w temacie.

W Grajewie tylko utrudnienia dla pasażerów, PKS daleko i niewygodnie, niedługo to i żaki będą omijać Grajdołek bo tylko same utrudniania. PKP szkoda słów.

Burmistrz obiecał i jak znam jego to dotrzyma obietnicy i uruchomi dworzec PKP przed zakończeniem 2 kadencji.

Dworzec PKP PKS w Grajewie... Brak.. WSTYD

Gdy polityk mówi, że coś zrobi, to mówi ;)

Młodzież szkolna korzysta z transportu kolejowego i dla nich dworzec w centrum Grajewa jest najwygodniejszym rozwiązaniem.

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.