czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 6293 wyświetleń

Prawdziwa perła wśród podlaskich zabytków

Jednym z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej w Podlaskiem jest XVIII-wieczny kościół pw. św. Barbary w Kramarzewie. Świątynia wybudowana w 1739 r. początkowo gromadząca wiernych w Radziłowie, w 1982 r. została przeniesiona do Kramarzewa.


- Kościół był po prostu za mały na liczącą blisko 4 tys. wiernych parafię. Po ukończeniu budowy nowej świątyni, XVIII-wieczny budynek został przeniesiony. Wiadomo było, że to jest szczególny obiekt i, że będzie wymagał troski - wyjaśnia ks. Jarosław Filochowski, proboszcz parafii św. Anny w Radziłowie.


Budynek przyciąga uwagę zwartą i wysoką bryłą. Szalówka zewnętrzna jest położona pionowo, co wzmaga wrażenie strzelistości, do wnętrza prowadzą dwuskrzydłowe drzwi z litego drewna. W środku znajdują się trzy ołtarze - główny i boczne pochodzą z 1870 r. Na ołtarzu głównym nad tabernakulum umieszczono obrazy św. Anny, a w zwieńczeniu - św. Barbary; w lewym ołtarzu znajduje się Trójca Święta i wizja św. Antoniego Padewskiego, w prawym - św. Jan Ewangelista i Niepokalane Poczęcie Najświętszej Marii Panny. Jest tu też niezwykła ambona o kształcie łodzi, z baldachimem imitującym żagiel. Znakomicie zachowane zostały pochodzące z 1839 r. organy.


Prowadzone prace konserwatorskie w świątyni w Kramarzewie od kilku lat regularnie wspiera Samorząd Województwa Podlaskiego. Od 2019 r. na renowację zabytku przekazano blisko 180 tys. zł.

 

zobacz:
- Dotacja na prace w Kramarzewie

- Remont zabytku w Kramarzewie

 

Komentarze (1)

Przez chwilę myślałem że na dzwonnicy została zamontowana fotowoltaika ????

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.