piątek, 29 marca 2024

Szczuczyn

  • 5 komentarzy
  • 9719 wyświetleń

Otwarcie Transgranicznego Centrum Dialogu Kultur w Szczuczynie

TRANSGRANICZNE CENTRUM DIALOGU KULTUR


• Transgraniczne Centrum Dialogu Kultur: PL, BY, UA (Polska) #TCDK

W 76. rocznicę powstania drużyny piłki nożnej Wissa Szczuczyn, klub ten otrzymał od miasta prezent w postaci nowoczesnego stadionu przy ul. Sportowej 4. Nosi on poszerzoną nazwę o treści: Transgraniczne Centrum Dialogu Kultur im. Jarosława Augustowskiego w Szczuczynie. Tu, będą realizować się aspiracje o dalsze awanse, a choć w Wissie wszystko gra, to huczą w niej ambicjonalne pragnienia do zaspokojenia emocji kibiców. W mieście Szczuczyn posiadającym 3 274 mieszkańców¹ budowę Stadionu rozpoczęto 18.04.2019 roku. Inwestycję z pełną infrastrukturą zakończono w lipcu 2021 roku, którą do użytku oddano 29.08.2021 roku. Przedsięwzięcie zrealizowano za 8,5 mln zł. Transgraniczna współpraca dotyczy państw dzielących wspólną, wschodnią granicę: Polska, Białoruś, Ukraina. Przyjęto, że ruch w zakresie kulturalnym, istniejący ponad polityką i granicami państw sąsiednich, połączy przyjaźnią te narody. Władze miasta i mieszkańcy liczą na to, że stadion o międzynarodowym znaczeniu przyczyni się do rozwoju miasta i zaspokojenia potrzeb kulturalnych różnych pokoleń.


UROCZYSTE OTWARCIE STADIONU


W niedzielę, 29 sierpnia 2021 r. od godz. 15.00 mieszkańcy Gminy Szczuczyn gromadzili się na wyjątkowym pikniku. W towarzystwie najmłodszych uczestniczyli w atrakcjach artystycznych, sportowych, grach i zabawach. Przed ceremonią główną o godz. 18.00 odsłonięto pamiątkową tablicę patrona TDCK Jarosława Augustowskiego. Organizator zaprosił na poczęstunek, który odbył się w Sali Konferencyjnej budynku głównego na terenie nowego obiektu. Po zabawach wprowadzających i kurtuazyjnej odsłonie tablicy nadeszły dalsze euforyczne chwile.


Wiele miłych słów wiążących uroczystość wygłosił burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński, którego podczas jedenastu lat burmistrzowania, środowisko podziwia i szanuje. Dziś witali Go brawami za nieustanny pietyzm nad miastem i gminą pod względem potrzeb komunalnych, socjalnych, emocjonalnych, intelektualnych i duchowych dla 6 160 mieszkańców² gminy. Burmistrz Artur Kuczyński ceniony jest również poza zarządzanym przez siebie terenem za nowatorskie i dynamiczne wyprowadzanie ze strefy mroku jednostki administracyjnej i osadzanie jej na zdrowym kręgosłupie gospodarczym i społecznym.

Tymczasem uroczystość rozpoczęła się od słów wyrażających radość własną i środowiska.

– Jeszcze kilka lat temu mało kto wierzył, że możemy tak licznie spotkać się w tym miejscu i w tak radosnej sytuacji. Ten stadion jest uwieńczeniem trudu wielu ludzi i dużej inwestycji. Nasz wspaniały obiekt, to nie tylko to, co dziś widzimy! Uważam, że na nim będzie dokonywać się to, co przyniesie nam dumę. Na tym stadionie będziemy organizować wszelkiego rodzaju zawody. Nie zawstydzimy się zapraszać zawodników i kibiców z Polski, i krajów ościennych. Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania prawdziwego stadionu w Szczuczynie, dziękuję. Sportowcom życzę zdrowia i sukcesów […]. – powiedział Artur Kuczyński.


Burmistrz powitał: posłów na Sejm K. Gwiazdowskiego, S. Krajewskiego, ks. kan. prob. Jacka Majkowskiego, ks. Marcina Ołtarzewskiego, gości z Białorusi, Ukrainy, Starostę pow. grajewskiego Waldemara Remfelda, radnych, architekta, rodzinę Patrona, zarząd Wissy, Policję, media, zawodników i publiczność. Przecięto symboliczną wstęgę i Stadion został otwarty!

Pośród wielu mówców głos zabrał Starosta Pow. Grajewskiego Waldemar Remfeld, który odnosząc się z dużym szacunkiem do burmistrza A. Kuczyńskiego i publiczności bardzo szczere, budujące słowa: „[…] cieszcie się, że macie takiego Burmistrza, który konsekwentnie realizuje plany, który nie oglądając się do tyłu, potrafi z determinacją iść do przodu”.

Wydarzeniem towarzyszącym gali finałowej przekazania Stadionu, były upominki dla osób zasłużonych w przygotowaniu, budowie oraz sportowcy.

Dla historii te chwile zapiszemy: W niedzielę, 29.08.2021 r. o godz. 19.00 dokonano uroczystego otwarcia Stadionu TCDK im. Jarosława Augustowskiego przy ul. Sportowej 4 w Szczuczynie.


PATRON STADIONU TCDK


Stadion TCDK otrzymał imię śp. Jarosława Augustowskiego urodzonego 19.06.1962 r. w Szczuczynie. Tytuł mgr wychowania fizycznego AWF w Warszawie zdobył 1991 roku. Ukończył studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki i sportu osób niepełnosprawnych oraz kurs zarządzania oświatą w Instytucie Badań Naukowych PAN. Nauczyciel WF, dyrektor szkoły, strażak, sportowiec, samorządowiec. W wieku 37 lat objął funkcję wicestarosty, którą pełnił w latach 1998-2002. Od roku 2002 do 2015 był starostą powiatu grajewskiego. Człowiek Roku 2006. Zmarł w wieku 53 lat we Włoszech w nocy z 14 na 15 grudnia 2015 roku. Spoczywa na Cmentarzu Parafialnym w Szczuczynie.


MECZ WISSA SZCZUCZYN, SOKÓŁ ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI


Atmosferę wielkiego święta piłki nożnej, na nowym stadionie, czuć było już od kilku miesięcy. Dzień 29 sierpnia stał się punktem kulminacyjnym: troski Anny Romaniuk, determinacji burmistrza, pedanterii projektanta i wykonawców oraz przyjaciół transgranicznego szlaku Białorusi i Ukrainy.

Przed meczem nie tylko fotele na trybunach, skłaniały do przyswajania wrażeń interpretowanych przez zmysły. Personifikując, czy posługując się metaforą, można twierdzić, że na gości patrzył uśmiechnięty, empatyczny Stadion współodczuwający emocje ludzi. Oni angażowali wszystkie zmysły: patrzyli, dotykali, słuchali, silnie reagowali mimiką i mową na tę rzeczywistość. Ci, którzy przyszli na uroczystość, nie żałowali. Obserwowanie jak obiekt napełnia się pełnymi podziwu ludźmi, było przygodą ich życia. Po 76 latach, kibice i sympatycy Wissy mogą z trybun oglądać grę ulubionej drużyny na profesjonalnej płycie boiska. A kiedy na budynku głównym zegar wskazał czas piłkarskiego starcia, wiadomo było, że kulturalny, debiutancki, doping na nowym boisku „powali na kolana” kibiców i wszystkich tu zgromadzonych.


O godz. 20.00 konferansjer Janusz Marcinkiewicz, kier. MDKiS zapowiedział Wissę Szczuczyn w starciu z drużyną Sokół Aleksandrów Łódzki. Pierwsza na nową płytę boiska weszła Wissa, której ośmiu zawodników dotknęło murawy i wykonało znak krzyża. Za nimi trzech przystojnych sędziów, potem piłkarze Sokoła, z których jeden również uczynił gest związany z naszą kulturą narodową.

Publiczność przeżywająca ścisły post przez ponad dwa lata braku meczów – nie szczędziła aplauzu! Drużyny stanęły na gęstej, dziewiczej murawie. Zawodnicy mierzyli siły w oczach rywali, aby za chwilę w światłach jupiterów o natężeniu minimum 750 luxów – strzelić pierwszego gola!

Gwizdek! Trzecioligowe drużyny rozpoczęły starcie. Rozpoczęła się eksploatacja stadionu. W iluminacji świateł odciskały się na zielonej płycie pierwsze, historyczne ślady. Gdyby Burmistrz zapytał, kto ma obowiązek tego dnia mecz wygrać, zapewne rozdzierające larum kibiców falowałoby nad stadionem – Wisssaaa! Do przerwy w 35 minucie padł wymarzony i historyczny, bo pierwszy na nowej płycie strzał piłkarza Wissy – wynik 1:0. Wierni kibice i spokojna publiczność na drugą część pozostawili nadzieję – na więcej!


W przerwie meczu, po raz drugi w Szczuczynie, wystąpiły gwiazdy międzynarodowej estrady – „Prymaki”, którym podkład muzyczny, jak przypuszczam sprawnie przesyłał Paweł Alicki „Event”.


Inauguracyjny mecz piłki nożnej Wissy i Sokoła, wznowiono po przerwie. Sokół, wspierając się wulgaryzmami, narzucił tempo. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1. Sędzia pokazał żółte kartki i jedną czerwoną.

Mecz obserwowało ok. 400 widzów i ponad 10 dziennikarzy, ważnych mediów krajowych.

Stadion został przetestowany i zdał egzamin pomyślnie, co z radością potwierdzają zawodnicy.

Zapytany trener Sokoła powiedział: „Spotkanie było dobre, a najlepsze boisko. Wiedziałem, że Wissa jest dobra, ale przyjechaliśmy. Podróż była męcząca, potem mecz, teraz jazda cztery godziny, a na ósmą rano niektórzy idą do pracy”.

Tuż po meczu, w przyćmionych światłach, ceremonię otwarcia zakończył pokaz fantazyjnych fajerwerków o wspaniałej kolorystyce i fantazyjnym wzornictwie.


ZREALIZOWANA INWESTYCJA


Stadion TCDK to nie rewitalizacja, to budowa od fundamentów na terenie dawnego, podmokłego boiska na podmiejskich błoniach. Jest on nowoczesnym obiektem sportowym sprzyjającym rozwojowi fizycznemu, jak i ośrodkiem poznawczym różnych kultur, historii polskich miast i narodów. Partnerzy mogą na nim testować nowości, wdrażać projekty kulturalne, edukacyjne, naukowe i artystyczne. Dużo życzliwości wzbudzi też wymiana informacji z tymi, którzy dotąd nie znali młodych twórców, piosenkarzy etc. Teraz, w ramach współpracy Polski, Białorusi i Ukrainy, na arenie ujawnią się nie tylko faworyci Wissy, ale i talenty, którymi interesują się profesjonaliści.


Zbudowany (kolejny) szczuczyński biały kruk, to stadion z ośmioma trybunami. W części zadaszonej i odkrytej pomieści 1530 widzów, w tym 224 pod dachem. Wielofunkcyjny kompleks rekreacyjno-sportowy, posiada: budynek administracyjno-organizacyjny, kasy biletowe, duży pawilon z zapleczem, cztery szatnie, łazienki, prysznice dla zawodników, salę konferencyjną, dwie trybuny częściowo zadaszone, sześć trybun odkrytych, strefy rekreacyjne, trzy deszczochrony i wiatę kominkową. Place posiadają: zajazdy, utwardzone ciągi jezdne i pieszo-jezdne, parkingi dla samochodów osobowych i autobusów, ścieżki rowerowe, plac pod tereny wystawowe, mobilne sceny koncertowe, miejsca na imprezy plenerowe i pole namiotowe, place pomocnicze, tereny wystawowe z możliwością targów. Obiekt posiada sprzęt nagłaśniający, oświetlenie i monitoring. Kompleks sportowy dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Główny wykonawca, którym było Przedsiębiorstwo Drogowo–Mostowe w Piszu zrealizowało inwestycję za 8,5 mln zł.

Do wymarzonego sukcesu przyczyniło się wiele osób. Ci, których wkład był największy, zostali publicznie uhonorowani. Trzeba tu jednak przyznać, że mimo aktywności i marzeń zawodników Wissy, nie byłoby stadionu bez intelektualnej kreatywności burmistrza Szczuczyna Artura Kuczyńskiego. Nie byłoby bez zaangażowania pracowników Szczuczyńskiego Ratusza, a najbardziej Anny Romaniuk – Kierownika Referatu ds. Współpracy Partnerskiej i Rozwoju Kapitału Ludzkiego, chętnie określanej jako „Człowiek Orkiestra”, tu jako koordynator projektu, oraz Waldemara Filipkowskiego.


TRANSGRANICZNE WSPÓŁDZIAŁANIE


W Szczuczynie (PL) budowę stadionu rozpoczętą 18.04.2019 r. przez PMD Pisz, zakończono w 2021 r. Ogólnie budowa trwała 28 miesięcy i przebiegła sprawnie, choć z przyczyn uzasadnionych oddanie obiektu do użytku przedłużyło się o sześć miesięcy. Inwestorem, a raczej właścicielem czerpiącym korzyści, jest Gmina Miejsko-Wiejska w Szczuczynie. Marzenie o profesjonalnym obiekcie sportowym mogło być zrealizowane jedynie dzięki wrażliwości i dobremu projektowi współfinansowanemu z Programu Współpracy Transgranicznej: Polska [Szczuczyn (PL)], Białoruś [Szczuczyn (?????? BY)] w obwodzie grodzieńskim, Ukraina [w okolicach miasta Kowel (Kovel UA)] na Wołyniu. Pełne finansowanie inwestycji przez Unię Europejską wynoszące 2,35 mln €, stanowi ewenement w dziejach, co przekłada się na zaradność burmistrza i pracowników Urzędu.

Ubieganie się o pozyskanie unijnych dotacji rozpoczęto w roku 2015 podczas II kadencji burmistrza A. Kuczyńskiego. Po rozmowach w 2016 r. ze swoimi odpowiednikami zagranicznymi z Białorusi i Ukrainy przyjęto chęć realizacji wspólnego projektu PBU1/0071/16 objętego programem na lata PL-BY-UA 2014-2020. Wspólny Komitet Monitorujący na posiedzeniu w październiku 2017 r. w Mińsku ze 146 projektów zaakceptował dofinansowanie dla 17-tu. W siedemnastce znalazł się projekt przekazany przez Gminę Szczuczyn (PL). Po dopracowaniu projektów, 22.11.2017 r. uzupełniono końcowe zobowiązania o rozwój współpracujących miast przygranicznych, wspieranie współpracy sportowej, społecznej i gospodarczej. Eksplozja radości pojawiła się na wieść o dofinansowaniu. Wówczas to, profesjonaliści z UM w Szczuczynie opracowali dokumentację do podpisania grantowej umowy.

Na honorowego przedstawiciela projektu budowy stadionu powołano byłego zawodnika Wissy Szczuczyn (PL), biegającego za piłką od siódmego roku życia – Macieja Makuszewskiego.


DLA NICH WARTO BUDOWAĆ!


Na kolejny awans „Wissy” do III ligi czekali szczuczyńscy kibice i sympatycy. Z braku rywalizującej drużyny w mieście, brak jest antagonizmów między sympatykami. Dominuje szacunek do zawodników Wissy za niesioną przez nich promocję miasta. Żeby non stop trzymać formę i sięgać po wyżyny, samych chęci i determinacji nie wystarczy. Trzeba posiadać dobre warunki, w których dojrzeją zawodowi piłkarze, przystosowani merytorycznie, psychicznie do kulturalnej rywalizacji. Ustawiczny trening zawodników, determinacja i skłonność do podejmowania samodzielnych decyzji, przynieść może owoce w przyszłości. Burmistrz, dbając o poprawę bazy sportowo-szkoleniowej wskazuje zawodnikom drogę do zwycięstw, co nie mogło być osiągalne na dawnym, grząskim boisku. Burmistrz i Zarząd Wissy stawiają na systematyczne wychowywanie młodego narybku – kolejnych pokoleń piłkarzy. Według nowoczesnych wzorów i dostosowanego programu w Akademii Wissy Szczuczyn uszlachetnia ich Maciej Makuszewski. Do drużyny „Wissa” sukcesywnie trafiać będą zawodnicy, wykwalifikowani w tej dziedzinie sportu.

Talent piłkarski to nie tylko przyjemność, to potwierdzanie męskości przez pryzmat kultury, dynamiki i techniki, która dla zespołu Wissy nie jest obca. Jej zawodnicy są świadomi tego, że ich powinnością jest oferowanie mieszkańcom miasta i gminy emocjonalnych przeżyć. Podchodzą do zadań pragmatycznie i solidnie. Mają też wiele dat utrwalonych w historii, o czym warto pamiętać:


1945 (czerwiec) – powstał Ludowy Zespół Sportowy Wissa Szczuczyn. (LZS Wissa);

1954 – przyjęto uproszczoną nazwę – Zespół Wissa Szczuczyn;

1957 – Ludowy Klub Sportowy Wissa Szczuczyn. (LKS Wissa Szczuczyn);

1978 – Międzyzakładowy Ludowy Klub Sportowy Wissa Szczuczyn. (MLKS Wissa);

1993 – Miejski Ludowy Klub Sportowy Wissa Szczuczyn. (MLKS Wissa Szczuczyn);

2015-06.13 – MLKS Wissa Szczuczyn awansował do III ligi;

2015-06.14 – 70. rocznica powstania Wissy Szczuczyn, z nazwą przyjętą od rz. Wissa.

2021-06.19 – Wissa Szczuczyn wywalczyła ponowny awans do III ligi.

2021-08.29 – Wissa otrzymała nowy stadion, jako TCDK im. Jarosława Augustowskiego.


– W pandemicznym okresie i bez boiska, 19 czerwca 2021 r. Wissa Szczuczyn pokonując Warmię Grajewo 3:0, wywalczyła ponowny awans do III ligi. Przez ponad 2 lata graliśmy na boisku, które przypominało grzęzawisko. Po deszczu należało wypompowywać wodę albo brodzić w błocie. Ze względu na budowę stadionu, Wissa męczyła się na wyjazdach. Użytkowała boiska w Łomży, Ełku, Kolnie, trenowali na fragmencie boiska głównego w Szczuczynie i na orliku. Mimo że Zarząd Klubu starał się stwarzać warunki do pracy zespołu, to zawodnicy byli zdesperowani. W takich warunkach wejście do III ligi to ogromny sukces klubu – mówił Janusz Marcinkiewicz kierownik Miejskiego Domu Kultury i Sportu.


Tekst, zdjęcia i film: Stanisław Orłowski 


¹ Liczba mieszkańców miasta Szczuczyn wg stanu na dzień 30.06.2021 r. wynosi 3 274 osób.

² Liczba mieszkańców Gminy Szczuczyn wg stanu na dzień 30.06.2021 r. wynosi 6 160 osób.


Film „Otwarcie Stadionu w Szczuczynie”: https://youtu.be/5ID-qlUJzRc

                                                                   

Komentarze (5)

Stadion w tej chwili przerasta potrzeby Szczuczyna ale przyszłość jest przed wami. Dzięki dla Redaktora za wyczerpujący i staranny opis, zdjęcia i film, a dla mojego ulubionego Portalu e-Grajewo za ciągłą kontynuację dobrych wiadomości o czym słyszą Szczuczyniacy w Warszawie.

Z tym imieniem dawnego starosty to trochę przesada, czy naprawdę swoim życiem świecił przykładem.

Do "Dawny piłkarz" w warstwie zawodowej, co zostało podkreślone podczas otwarcia oczywiście. Nasze życie prywatne różnie się układa i łatwo o oceny niesprawiedliwe i krzywdzące, dlatego należy się od nich powstrzymać nie znając głębi spraw. Natomiast zawodowe i osobiste zaangażowanie pana Augustowskiego jest bezdyskusyjne. Każdy, kto go znał pamięta, że był super człowiekiem. Uśmiechnięty, sympatyczny, znający się na rzeczy, zawsze znalazł czas, żeby zatrzymać się, porozmawiać. Żył tym, co robił, gdzie pracował. No i do tego miał klasę! Gratuluję samorządowi Szczuczyna, że w ten sposób upamiętnił tę postać!

Do ,,Karola,, bycie uśmiechniętym i serdecznym to jednak mało jak na patrona. /

Sportowiec, myślisz badzo rozsądnie i obiektywnie. Uśmiecha się ten, kto dla siebie zbiera za uśmiech plusy i maskuje wredne sytuacje a w rzeczywistości jest inny i nie wzrusza jego ból innych. Dzień dobry ci powie wasz identyczny Łukaszenko, ale we wszystkim widzi swój zysk i rodzinki. Jest najmądrzejszy we wszystkich zawodach a inni to głupcy no to się cieszcie albo patrzcie na boki bo jeśli mafia rządzi to trzech radnych nic nie pomoże. Można mafię z samozwańców rozpędzić. A tego waszego to jaka jest partia bo partie silnie kombinują a biorą bezczelnie wasze pieniądze. Po 44 latach oglądania wiem jak jest. Otwórzcie oczy a zobaczycie więcej. Mniej mnie to obchodzi bo od czterech lat z wami nie mieszkam. /

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.