Warto przeczytać

Nocne poty - co oznaczają? Jaka jest ich przyczyna?

Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu na wysoką temperaturę ciała. Pozwala również utrzymać odpowiednie pH skóry i wydalać szkodliwe substancje. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy mamy do czynienia z częstymi potami w nocy. Może być to objaw stanu zapalnego lub poważniejszej choroby. Sprawdź, dlaczego nie warto tego lekceważyć i jak temu zapobiec.


Dlaczego pocimy się w nocy?

Bardzo często nocne poty mogą mieć związek z niewłaściwymi warunkami w sypialni. Za wysoka temperatura, gruba piżama i pościel ze sztucznych włókien powodują przegrzanie organizmu. Warto więc wietrzyć pomieszczenie przed pójściem spać i zakładać odzież z czystej bawełny, która jest przewiewna i odprowadza wilgoć na zewnątrz. To samo w przypadku pościeli. 

U większości osób taka zmiana skutecznie poprawia jakość snu. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nocne poty nie ustępują i towarzyszą temu inne, nieprzyjemne objawy. 

Jakie są niepokojące objawy towarzyszące nocnym potom?

Pocenie się w nocy nie tylko zaburza sen i może oznaczać początek choroby, ale jest również dużym problemem estetycznym. Warto wtedy sięgnąć po skuteczny antyperspirant Etiaxil, który da pełne poczucie komfortu i świeżości nawet do pięciu dni. Jego skład został potwierdzony badaniami klinicznymi, dlatego mogą stosować go osoby z bardzo wrażliwą skórą. 

Jeśli oprócz intensywnych nocnych potów masz również problem z drżeniem rąk, kołataniem serca, silnymi dreszczami, częstymi stanami podgorączkowymi lub gorączką, powiększonymi węzłami chłonnymi i skłonnością do zasłabnięć — musisz jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Najprawdopodobniej zleci ci on wykonanie badań laboratoryjnych, na podstawie których będzie mógł stwierdzić obecność choroby w organizmie i rozpocząć odpowiednie leczenie. Warto również skonsultować się z dermatologiem. 

Nocne poty a objawy choroby

Najczęstszą przyczyną nocnych potów może być przeziębienie i związana z tym gorączka. Wtedy nasz organizm broni się przed infekcją bakteryjną lub wirusową, podwyższając swoją temperaturę. Intensywna potliwość w nocy to również objaw: 

  • zmian hormonalnych (na przykład menopauza, nadczynność tarczycy),
  • cukrzycy (w godzinach nocnych dochodzi do spadku poziomu glukozy, co może doprowadzić do hipoglikemii. Osoba chora na cukrzycę powinna dbać o poziom insuliny we krwi),
  • niedoboru witaminy D (szczególnie w przypadku dzieci. Towarzyszy temu ciągła drażliwość, brak łaknienia i skłonność do zaparć),
  • stosowania niektórych leków (na przykład przeciwdepresyjnych czy sterydowych).

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.