wtorek, 26 października 2021

Warto przeczytać

Jak dobrze prać firanki?

Jak dobrze prać firanki?

Popularne w naszych domach firanki spotkamy nie tylko w jadalniach, sypialniach, w salonach na oknach balkonowych, lecz także w roli ozdoby mniej popularnych okien skośnych czy w wykuszach. Z czasem jednak, jak i każdy inny element wystroju domu, ulegają one zabrudzeniu, należy więc podjąć pewne kroki, by przywrócić im dawną świetność. Zapraszamy do sprawdzenia, jak dobrze i bezpiecznie wybrać firany.


Biała firanka balkonowa? Podstawa to namaczanie!

Standardową procedurą wobec najpopularniejszych białych firanek jest wypranie ich w zwykłej pralce, ale przed przystąpieniem do tego warto zrobić jeszcze jedną rzecz. Chodzi tu mianowicie o namoczenie naszej przesłony okiennej przez około godzinę w ciepłej, ale nie gorącej, wodzie. Do białej firanki balkonowej możemy dodać delikatny detergent, wybielacz. Jednak powinniśmy pamiętać, że absolutnie nie można dodawać wybielacza do kolorowych tkanin, gdyż powstaje ryzyko wystąpienia mało estetycznych odbarwień i zniszczenia.


fot. 2 - Jeżeli w salonie masz delikatne firanki okienne, to koniecznie dobierz do nich odpowiedni sposób prania. Inaczej dekoracje okienne mogą stracić swój piękny wygląd!


Pamiętaj wybrać odpowiedni program

Również pranie w pralce wymaga nieco uwagi. Z jednej strony bowiem warto byłoby wykorzystać płyn do prania, zamiast proszku, gdyż jest on delikatniejszy, a z drugiej trzeba też ustawić odpowiedni program. Większość nowoczesnych pralek posiada specjalne programy prania ręcznego, lub prania delikatnego, które zagwarantują nam, że nasze piękne firany do jadalni nie ulegną uszkodzeniu. W przypadku braku takich ustawień, jak sama nazwa wskazuje, możemy firany wyprać po prostu ręcznie. Pamiętajmy jeszcze, by poza odpowiednim programem, sprawdzić jeszcze przed rozpoczęciem prania, czy temperatura wody wynosi około 30 stopni, gdyż w niektórych modelach pralek są to opcje niezależne od siebie. Trzeba także mieć na uwadze i to jest dobry zwyczaj, by po zdjęciu firanki z okna w pomieszczeniu, a przed  umieszczeniem jej w pralce, włożyć ją w specjalnej siateczce. Choć nie jest to nieodzowne, to w przypadku różnego rodzaju frędzli i koralików jest to zdecydowanie zalecane i opłaca się po prostu, aby firanka z jadalni nie straciła nic ze swojego wspaniałego wyglądu i kształtu..


fot. 3 - Firanka okienna, to podstawowa dekoracja w każdym pomieszczeniu, salonie, jadalni lub sypialni.


Powierz swoją firanę z sypialni w ręce ekspertów

Pomimo tego, że w wielu przypadkach jesteśmy w stanie samodzielnie wyprać firanki, to czasami warto jest rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy, która nie tylko wie, jak wyprać firanki, ale ma też i odpowiedni sprzęt. Szczególnie często temat ten pojawia się przy okazji prania ozdobnych firan do sypialni, gdzie spotkamy nie tylko len, ale i mniej popularne tkaniny. Wszelkiego rodzaju aksamity, jedwabie, welury oraz tkaniny pluszowe należy raczej oddać do prania chemicznego. Niestety, nasze piękne firany do sypialni mogą ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu przy kontakcie z wodą czy nieprzeznaczonymi dla nich środkami chemicznymi.

 

piątek, 22 października 2021

Chwilówka dla zadłużonych

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.