Warto przeczytać

Dezynfekcja - jakie narzędzia mamy do wyboru?

Dezynfekcja, potocznie nazywana odkażaniem, to postępowanie mające na celu zniszczenie chorobotwórczych drobnoustrojów, w tym przede wszystkim wirusów i bakterii. Nie należy mylić dezynfekcji z wyjałowieniem, gdyż ta pierwsza usuwa formy wegetatywne mikroorganizmów, a nie zawsze przetrwalnikowe. Dezynfekcja powierzchni, sprzętów i przedmiotów jest szczególnie ważna w miejscach, przez które każdego dnia przewija się wiele ludzi. Istnieje bowiem duże ryzyko, że wszędzie wokół osadziły się chorobotwórcze mikroorganizmy.


Do przeprowadzenia dezynfekcji niezbędne są środki dezynfekcyjne, a tych na rynku jest cała masa. Zasadniczo podzielić je można na dwie grupy:

•       środki bakteriostatyczne - hamują rozmnażanie drobnoustrojów,
•       środki bakteriobójcze - zabijają drobnoustroje.

Jakie środki dezynfekcyjne warto wybrać i dlaczego? Podpowiadamy!

Środki dezynfekcyjne - rodzaje

W zabiegach dezynfekcyjnych wykorzystuje się metody chemiczne lub fizyczne. W pierwszym przypadku chorobotwórcze drobnoustroje likwiduje się przy pomocy specjalnych środków odkażających, z kolei w drugim z udziałem wysokiej temperatury, promieniowania UV lub promieniowania jonizującego.

Chemiczne środki dezynfekcyjne

Do najczęściej stosowanych chemicznych środków dezynfekcyjnych zalicza się m.in.:

•       kwasy i zasady,
•       środki utleniające,
•       sole metali ciężkich,
•       alkohole,
•       pochodne fenolu,
•       aldehydy.

Przed zakupem konkretnego preparatu należy dokładnie zapoznać się z jego opisem, a przy użyciu ściśle trzymać się wskazówek producenta w tym zakresie. Dzięki temu zyskamy pewność, że dezynfekcja zostanie przeprowadzona w poprawny sposób i będzie skuteczna.

Fizyczne środki dezynfekcyjne

Wśród fizycznych środków do dezynfekcji znajduje się promieniowanie UV wykorzystywane głównie do dezynfekcji powietrza i powierzchni. Warto jednak podkreślić, że poszczególne gatunki i formy drobnoustrojów wykazują różną wrażliwość na działanie tego promieniowania. Skuteczność promieniowania UV w zwalczaniu mikroorganizmów zależy także od wielu różnych czynników. Przy odpowiedniej dawce można nawet uzyskać efekt całkowitego wyjałowienia, tj. sterylizacji.

Do fizycznych metod dezynfekcji zalicza się także para wodna. Powinna mieć temperaturę 100-105 stopni Celsjusza i może być rozpylana pod normalnym lub zwiększonym ciśnieniem. Para wodna zazwyczaj wykorzystywana jest do dezynfekcji sprzętu i wyposażenia sanitarnego.

Dezynfekcja - jakie narzędzie wybrać?

Przejdźmy teraz do narzędzi, w jakie warto się zaopatrzyć, by móc regularnie przeprowadzać skuteczną dezynfekcję swojego otoczenia. Na rynku jest ich cała masa, jednak zdecydowaliśmy się wyróżnić dwa, które cieszą się dużą popularnością ze względu na swą wysoką skuteczność.

Ozonatory

Generatory ozonu znajdują zastosowanie zarówno w zakładach przemysłowych, jak i w prywatnych domach. Wykorzystuje się je m.in. do oczyszczania i odświeżania powietrza w pomieszczeniach. Ozon wykazuje właściwości dezynfekujące, usuwa drobnoustroje i przykre zapachy. Sprawdza się do odgrzybiania klimatyzacji, trzeba tylko zaopatrzyć się w specjalny ozonator do samochodu. Czasem słyszy się też o ozonowaniu butów czy jedzenia. Ozonatory można wykorzystywać do dezynfekcji różnych miejsc i na dziesiątki różnych sposobów, należy tylko dobrać odpowiedni sprzęt, adekwatny do określonych celów.

Maty dekontaminacyjne

W miejscach o szczególnie wysokich wymaganiach higienicznych zastosowanie znajdują maty dekontaminacyjne. W skrócie - dekontaminacja to oczyszczanie powierzchni. Proces ten polega na usuwaniu i unieszkodliwieniu substancji toksycznych i niebezpiecznych dla zdrowia typu chemikalia, materiały radioaktywne czy zanieczyszczone biologicznie. Dekontaminacja usuwa drobnoustroje, dlatego metoda ta nadaje się również do sterylizacji narzędzi i innych tego typu rzeczy. Maty dekontaminacyjne skutecznie wychwytują i usuwają najdrobniejsze ślady zanieczyszczeń. Stosować je można np. w punktach opieki zdrowotnej, przemyśle spożywczym czy w energetyce.

Od czego zależy skuteczność dezynfekcji?

By dezynfekcja była skuteczna, trzeba wiedzieć jak ją przeprowadzić. Na szybkość procesu dezynfekcji wpływ ma np. stężenie środka dezynfekcyjnego. Zasada jest prosta - im wyższe stężenie, tym proces dezynfekcji przebiega szybciej. Oprócz tego skuteczność dezynfekcji wzrasta wraz ze wzrostem temperatury, w której przebiega całyproces. Duże znaczenie ma także wilgotność środowiska, w jakim przeprowadzana jest dezynfekcja czy pH. Dlatego przed przystąpieniem do dezynfekcji należy najpierw dowiedzieć się, jak ją prawidłowo przeprowadzić.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.